Ktoré zákony vlastne platia v zdravotníctve?

Autor: Katarína Kellnerová | 11.5.2012 o 10:45 | (upravené 11.5.2012 o 10:51) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1295x

Na prvý pohľad sa zdá táto otázka úplne zbytočná. Veď odpoveď je jasná. Predsa všetky. Ale je to naozaj tak? To, že obyvateľstvo, média, ale aj politické spektrum považuje lekárov za štátnych otrokov je vlastne už dávno jasné, iba sa to tak tvrdo nedefinuje. Dnes som napríklad zachytila komentár  k problému platy sestier od jednej prostodušnej žienky: - nech páni doktori robia o hodinku viac a bude po problémoch, veď sú beztak drahí... , blažená neinformovanosť. Jednoducho nabádajú vedenie nemocníc, aby ešte viac zneužívali prácu lekárov, porušovali ešte hrubšie Zákonník práce, ale aj ústavné právo na primeranú odmenu za prácu.

Takže prvý zádrhel – Zákonník práce pre lekárov (ale aj pre sestry) jednoducho v zdravotníctve neplatí. Jeden z komentárov k môjmu blogu Informácie pre pacientov znel, citujem: „dnes, napr. v 28-ej hodine mojej prítomnosti na odd. som riešil pacientku... ,“ alebo „na sedení o 15.00 hod., to jest 31 a pol hodiny v práci primár číta a dáva podpisovať, že sme oboznámení, že každý sa po príchode do práce prihlási o 7.00 hod a odhlási o 15.30 hod, to znamená, že príkazom nesmie dodržiavať Zákonník práce...“ koniec citácie. Milé nie?

Namietate, oni sú lekári, oni prisahali, sú povinní... blablabla... , spýtam sa Vás občania Slovenska - kto z Vás naozaj pozná celý text Hippokratovej prísahy? V prvom rade vyše 80 % lekárov sa hlási ku kresťanskému vyznaniu a preto nikto nebude porušovať prvé božie prikázanie..... Hipokratova prísaha totiž začína...:

"Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Aeskalupovi, Hygiei a Panacei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať... .“

Ale čo je ešte v tejto prísahe zaujímavé?... a za svoju prácu mi prislúcha primeraná odmena. Citujem z pôvodného znenia prísahy:

Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším, či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak."

Aká bola v antickom svete a aká je v prípade našich lekárov? Môžme to odvodiť nepriamo. V starom Grécku boli lekári prevažne otroci, ale dostávali za svoju prácu toľko finančných prostriedkov, že  nebol im problém z otroctva sa vykúpiť a stať sa slobodným občanom.

Ale tento národ slovenský nechce, aby sa lekár v tejto spoločnosti stal slobodný občan a mohol svoje povolanie vykonávať naozaj slobodne. A tu sme pri ďalšom porušení zákona a to je Zákon o cenách. Aby sme to lepšie pochopili na úvod si navodíme bežnú situáciu. Čo by nám pokladníčka v hypermarkete povedala na našu filozofiu, že za to kilo pomarančov, čo sme kúpili nezaplatíme euro deväťdesiat, pretože toľko nemáme ale iba tridsaťpäť centov. A pokladníčka podľa filozofie, s akou sa Zákon o cenách aplikuje v zdravotníctve zo strany štátu a zdravotných poisťovní by musela zákazníkom predať kilo pomarančov za tých 35 centov... to by sa nakupovalo, však? A takto nakupujú zdravotnícke výkony pre nás, milých občanov – pacientov, zdravotné poisťovne u parazitov spoločnosti, t.j. u lekárov.

Vravíte, že píšem hlúposti? Pre ľudí, ktorí sa vyznajú v ekonomike som ochotná to podrobnejšie rozoberať, ale verte mi, že zdravotné poisťovne naozaj neplatia ozajstnú cenu  za zdravotnícke výkony, ale iba toľko, koľko stanoví štát pomocou svojich zákonných noriem, a ktoré v mnohých prípadoch nedosahujú ani nákladovú položku za výkon. Ale my sa cítime  dobre, pretože zdravotná starostlivosť je u nás bezplatná... , zabúdame však, že iba na základe zdravotného poistenia.

Nič nie je zadarmo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?